Brexit şi la EURO 2016. Cele 8 echipe calificate în sferturi

academia barbatilor

După un ruşinos 0-2 în faţa Italiei, Spania a pierdut aseară şansa de a păstra titlul de campioană europeană, iar învingătoarea se pregăteşte de meciul cu Germania, deţinătoarea trofeului mondial.

Pentru italieni, aceasta a fost ocazia de a-şi lua revanşa pentru finala de acum 4 ani, pierdută cu 0-4 în faţa spaniolilor. Meciul nu ar fi fost posibil dacă Spania ar fi jucat fără pată în grupe, însă înfrângerea cu Croaţia i-a aruncat în luptă directă cu Italia.

Islanda, marea surpriză din optimi

Debutantă la acest turneu final, Islanda este ultima echipă calificată în lupta celor mai bune 8 echipe ale Europei, după victoria în faţa Angliei, scor 2-1.

Roy Hodgson, selecţionerul Angliei, şi-a anunţat demisia la mai puţin de jumătate de oră după ce echipa sa a fost eliminată de Islanda, postând pe Twitter un mesaj spumos:

“Cea mai grea înfrângere din istorie! Anglia a fost învinsă de o ţară care are mai mulţi vulcani decât fotbalişti profesionişti! Bine jucat Islanda!”

Joi, 30 iunie
Sfert 1: PoloniaPortugalia (Stade Velodrome – Marsilia, 22,00, live pe ProTV şi DolceSport 1)

Vineri, 1 iulie
Sfert 2: Ţara GalilorBelgia (Stade Pierre-Mauroy –  Lille, 22,00, live pe ProTV şi DolceSport 1)

Sâmbătă, 2 iulie
Sfert 3: Germania Italia (Stade de Bordeaux – Bordeaux, 22,00, live pe ProTV şi DolceSport 1)

Duminică, 3 iulie
Sfert 4: Franţa  – Islanda (Stade de France – Saint-Denis, 22,00, live pe ProTV şi DolceSport 1)